Szkolenia dla firm - 3045 szkoleń dla firm
Szkolenia dla firm

Strona główna

Kontakt

Dodaj szkolenie

Polecamy

Interesujące konferencje w Warszawie

Interesujące Konferencje we Wrocławiu

Konferencje naukowe w Sopocie

Ciekawe konferencje w Krakowie

Górskie krajobrazy najlepsze na konferencje

Zobacz więcej

Wyjazd integracyjny - Szef zachowuje autorytet.

 

Wyjazd integracyjny - Szef zachowuje autorytet.

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Skojarzenia z hasłem WYJAZD INTEGRACYJNY są bardzo różne. Określenie to kojarzy się z zabawą i to nie zawsze zabawą w pozytywnym znaczeniu. Ale czy wszyscy mają jednakowe szanse na tę zabawę? Czy rzeczywiście wyjazd integracyjny zawsze integruje, a nie dzieli? Czy zawsze poprawia relacje? Niestety - nie zawsze.

Cel wyjazdu integracyjnegoCelem wyjazdu integracyjnego jest poprawa współpracy między członkami zespołu. Pobyt poza miejscem pracy, w luźniejszej atmosferze, gdy można połączyć przyjemną zabawę z pożytecznymi efektami. Cel może zostać zrealizowany w 100% tylko wtedy, gdy wyjazd zostanie dokładnie zaplanowany, a plan zrealizowany.
Niby to takie proste... Proste jest przy prawidłowym założeniu do czego ma taki wyjazd służyć. To nie tylko czas biesiady z dużą ilością alkoholu i śmiałych zachowań bez hamulców nawet najbardziej „szarych myszek” z zespołu.

Alkohol niezbędny w integracji? NiekoniecznieW idealnych firmach, podczas idealnego wyjazdu integracyjnego, idealni Szefowie określają dokładnie zasady obowiązujące podczas imprezy. Niejednokrotnie wydają też bezwzględny zakaz spożywania alkoholu (jak podczas pracy na terenie firmy). I o dziwo, pracownicy w większości bez sprzeciwu i nadmiernego wysiłku są w stanie respektować ten zakaz.

Zazwyczaj jest to łatwiejsze, gdy program integracji jest atrakcyjny, wszyscy są zaangażowani w udział i jak najlepsze skorzystanie ze szkolenia,treningu, warsztatów połączonych z absorbującą, kolorową, szaloną , ale kulturalną zabawą integracyjną. Taka kultura i przykład zachowania w sytuacji mniej formalnej idzie „z góry”.
Ważne, żeby Szef miał tego pełną świadomość, bo wpadki i niestosowne zachowania łatwiej wybaczane są zwykłym pracownikom, a opowieści o Szefach i ich zachowaniu długo jeszcze mogą nabierać dodatkowych kolorów w przekazach naocznych świadków. Cierpi dobre imię Szefa jako człowieka, cierpi autorytet Szefa, cierpią pracownicy, którzy tracą szacunek do przełożonego. Niesmak pozostaje długo u wszystkich uczestników imprezy.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


„Zachować twarz” i autorytet – na co zwrócić uwagę- nie zmuszać nikogo zarówno do uczestniczenia w takiej imprezie, jak też w żadnym zadaniu podczas wyjazdu,

- nie grozić konsekwencjami w przypadku jakiejkolwiek odmowy,

- zwrócić uwagę, aby integracja nie zajmowała pracownikom czasu wolnego – weekendu czy święta,

- dopracować szczegóły wyjazdu – gdzie, kiedy, w jakim celu, czy Szef uczestniczy w poszczególnych zadaniach, czy tylko w części oficjalnej,

- opracować program tak, by w poszczególnych zadaniach obie strony – zarówno Szef, jak i pracownicy – mogli się wzajemnie wspierać, w zależności od potrzeb,

- określić dokładnie cel wyjazdu, aby nie służył tylko rozrywce, ale też rozwojowi firmy i współpracy w zespole,

- korzystać z ciekawych pomysłów pracowników przy opracowywaniu planu i celów integracji,

- pamiętać, że mimo luźniejszej atmosfery to wciąż praca – spotkanie niejako służbowe wymagające stosowania się do pewnych zasad panujących również na terenie firmy,

- określić dokładnie granice kontaktów podczas mniej oficjalnej atmosfery wyjazdu integracyjnego, zaakcentować i podkreślić integralność – zgodność słów i czynów Szefa, myślenia i działania, bez względu na miejsce czy sytuację,

- zadbać o wiarygodność w oczach pracowników,

- zadbać o komfort wszystkich pracowników – np. wegetarian,

- wykorzystać wyjazd integracyjny do okazania szacunku i docenienia pracowników,

- wykorzystać czas wyjazdu do wspólnego celebrowania sukcesów firmy, czy osiągnięć poszczególnych osób,

- wydać zakaz spożywania alkoholu – alkohol to katalizator nie zawsze najlepszych emocji,

- wykorzystać pomysł badania alkomatem przed przystąpienie do niektórych integracyjnych atrakcji – jazda quadami, zjazd na linie,

- wyciągnąć natychmiastowe wnioski i konsekwencje z niestosownego zachowania pracowników,

- poznawać się z pracownikami z dystansem odpowiednim dla zależności służbowej, bez zbytniego spoufalania się ze wszystkimi,

- spróbować czegoś nowego – zorganizować imprezę integracyjną w nowym stylu – już bez paintballowej wojny, quadów, survivalowych zadań, ale za to z celem policzenia odpowiedniego gatunku ptaków w konkretnej okolicy, wspólnego sadzenia drzewek na obszarach zniszczonych przez huragany, czy ukwiecania nieatrakcyjnych i ponurych terenów miejskich.
Data publikacji: 14.04.2014

 

Szczególnie polecane

Pałac Jugowice - Jugowice
Dla gości biznesowych przygotowano komfortową salę konferencyjną, która pomieści do 120 osób. Wyposażona jest w niezbędny sprzęt audio-wizualny. Hotelowa restauracja może przygotować przerwę obiadową dla uczestników wszelkiego rodzaju spotkań (...)
Hotel Wiktoria - Wiązowna
Pomieszczenia, które zostały przeznaczone do użytku konferencyjnego posiadają niezbędny sprzęt elektroniczny. Dodatkowo na terenie obiektu udostępniono darmowy Internet. W ofercie konferencyjnej znalazły się również smaczne przerwy kawowe czy obiadowe (...)
Hotel Santorini - Kraków
Dla gości biznesowych przygotowano trzy sale konferencyjne, które są w pełni wyposażone. Pierwsza z nich - Kominkowa - to największe pomieszczenie. Drugim z kolei pomieszczeniem jest Sala Lobby. Charakteryzuje się nowoczesnych wyposażeniem z nutami stylu greckiego (...)
Hotel Pałac Tarnowskich - Ostrowiec Świętokrzyski
W zabytkowych piwnicach pałacu przygotowano salę, która może pomieści do 60 osób. Natomiast na parterze znajduje się Sala Balowa, która będzie odpowiednia dla grupy ok. 180 uczestników. Dodatkowo w specjalnej drewnianej chacie w stylu myśliwskim znajduje się miejsce na konferencję dla 200 osób (...)
Pałac Wiśniewski - Piekary Śląskie
Obiekt przygotował dla klientów biznesowych dwie eleganckie sale konferencyjne. Sala Bankietowa przeznaczona jest do kameralnych spotkań w gronie 10-20 osób. Posiada owalny stół, kominek i część kuchenną (...)