Szkolenia dla firm - 3045 szkoleń dla firm
Szkolenia dla firm

Strona główna

Kontakt

Dodaj szkolenie

Polecamy

Interesujące konferencje w Warszawie

Interesujące Konferencje we Wrocławiu

Konferencje naukowe w Sopocie

Ciekawe konferencje w Krakowie

Górskie krajobrazy najlepsze na konferencje

Zobacz więcej

Czas na zmianę pracy - Skuteczna autoprezentacja

 

Czas na zmianę pracy - Skuteczna autoprezentacja

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Może się okazać, że dotychczasowa praca już nie daje takiej radości i nie sprawia satysfakcji jak do tej pory. To znak, że przyszedł czas na zmiany. Jeśli już taka myśl zakiełkuje, trzeba się do tej zmiany solidnie przygotować, a później tylko wykonać założony plan.

Jak szukać nowej pracySzukanie można zacząć bardzo spokojnie, zwłaszcza gdy jeszcze wciąż można pracować w dawnym miejscu. Całkowita bierność nie jest najlepszym sposobem, bo może minąć dużo czasu zanim ktoś – nowy pracodawca – wynajdzie sobie nowego pracownika. Czynne szukanie powinno też być zakrojone na bardzo szeroką skalę.

Kilka sposobów na poszukiwania1. Stworzenie profilu w najpopularniejszym serwisie społecznościowym Golden Line.

2. Rozsądne i przemyślane prowadzenie miniblogów – na przykład prowadzenie rozmów na Twitterze.

3. Stworzenie własnej strony internetowej – z dokładnym opisem osiągnięć, doświadczeń, kompetencji.

4. Dokładne przygotowanie CV i listu motywacyjnego – zarówno pod względem formy, jak i treści.

5. Aplikowanie w odpowiedzi na ogłoszenia ukazujące się na portalach z ogłoszeniami w sprawie
pracy.

6. Zasięgnięcie informacji od znajomych z grona zawodowego i prywatnego o ewentualnych wolnych stanowiskach pracy.

Przed rozmową kwalifikacyjną – co jest najważniejsze1. Dokładny wgląd w swoje mocne i słabe strony.

2. Odtworzenie dotychczasowej ścieżki kariery zawodowej z zakresem obowiązków w CV.

3. Przygotowanie rzetelnego, ale atrakcyjnego pod względem treści i formy CV i listu motywacyjnego.

4. Skompletowanie kopii dokumentów dotyczących pracy – dyplomy, świadectwa pracy, certyfikaty, zaświadczenia ukończenia szkoleń.

5. Zebranie jak największej ilości informacji na temat firmy, w której jest rozmowa kwalifikacyjna – świadczy to o prawdziwym zainteresowaniu nową pracą (od kiedy istnieje firma, czym się dokładnie zajmuje,jaką ma pozycję i konkurentów na rynku, jakie ma szanse rozwojowe, ile zatrudnia osób i jaka jest rotacja pracowników, jakie cechy, umiejętności i wiedza są niezbędne na nowym oferowanym stanowisku pracy

6. Dokładne przygotowanie odpowiedzi na pytania trudne i kłopotliwe (np. Proszę powiedzieć coś o sobie. Jaki jest Pani/Pana największy sukces i porażka?), ale ze szczególnym zwróceniem uwagi, aby odpowiedzi zawsze były zgodne z rzeczywistością – nie jest polecany ubarwianie swoich osiągnięć i umiejętności.

7. Przygotowanie listy inteligentnych pytań, które będzie można zadać przyszłemu pracodawcy – kto będzie zwierzchnikiem, jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku pracy, jakich trudności można się spodziewać. Pytanie dotyczące wynagrodzenia powinno znaleźć się na końcu tej listy.

zdjecie
Fot. http://www.freedigitalphotos.net


Rozmowa kwalifikacyjna – właściwa autoprezentacjaAutoprezentacja – to świadome kierowanie wrażeniem, jakie wywierać można na innych. Pokazanie się z jak najlepszej strony, ale bez zbytniego zafałszowania i manipulacji (przy odpowiednim doborze informacji i środków przekazu jest to możliwe).
Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto wykorzystać kilka poniższych wskazówek.
Ważne jest więc:

1. Zwrócenie uwagi na dobre pierwsze wrażenie – najważniejsze jest 15 pierwszych sekund spotkania, kiedy trzeba pokazać się z jak najlepszej strony:
- pozytywne nastawienie i uśmiech,
- pewność siebie,
- odpowiedni strój – elegancki i schludny bez nadmiernej krzykliwości, ale nielekceważący, bez ostrego makijażu, krzykliwej biżuterii, bez ostrych perfum,
- nawiązanie kontaktu wzrokowego,
- maksymalne opanowanie stresu,
- punktualne stawienie się na rozmowę – najlepiej być kilka minut przed umówioną godziną,
- pamiętanie nazwiska osoby, która ma przeprowadzić rozmowę,
- postawa wyprostowana, otwarta, swobodne wygodne siedzenie.

2. Poddanie się weryfikacji informacji umieszczonych w CV i liście motywacyjnym – osoba rekrutująca ma na celu sprawdzenie ich prawdziwości i dopasowania do nowego stanowiska pracy.

3. Zaprezentowanie szeroko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.

4. Zwrócenie uwagi na dopasowanie się w komunikacji do rozmówcy.

5. Kontrolowana spontaniczność.

6. Przestrzeganie zasady, że mowa ciała ma współgrać z wypowiedziami.

7. Odpowiadanie dokładnie i zwięźle, ale swobodnie na zadane pytania, odwoływanie się do faktów, dat i konkretnych liczb, ale w postaci rozmowy, a nie zdawkowych „TAK” lub „NIE” jak na przesłuchaniu.

8. Uważne słuchanie, a w razie wątpliwości czy niezrozumienia pytania, dopytywanie.

9. Absolutne unikanie krytykowanie poprzedniego miejsca pracy, kolegów i ostatniego Szefa.

10. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, kiedy można się spodziewać jakiejś informacji podsumowującej rozmowę kwalifikacyjną.

11. Podziękowanie rozmówcy za poświęcony czas.

12. Cierpliwe czekanie na pomyślne informacje o pozytywnych efektach rozmowy kwalifikacyjnej i rozpoczęcie nowej pracy. Powodzenia!
Data publikacji: 01.04.2014

 

Szczególnie polecane

Pałac Jugowice - Jugowice
Dla gości biznesowych przygotowano komfortową salę konferencyjną, która pomieści do 120 osób. Wyposażona jest w niezbędny sprzęt audio-wizualny. Hotelowa restauracja może przygotować przerwę obiadową dla uczestników wszelkiego rodzaju spotkań (...)
Hotel Wiktoria - Wiązowna
Pomieszczenia, które zostały przeznaczone do użytku konferencyjnego posiadają niezbędny sprzęt elektroniczny. Dodatkowo na terenie obiektu udostępniono darmowy Internet. W ofercie konferencyjnej znalazły się również smaczne przerwy kawowe czy obiadowe (...)
Hotel Santorini - Kraków
Dla gości biznesowych przygotowano trzy sale konferencyjne, które są w pełni wyposażone. Pierwsza z nich - Kominkowa - to największe pomieszczenie. Drugim z kolei pomieszczeniem jest Sala Lobby. Charakteryzuje się nowoczesnych wyposażeniem z nutami stylu greckiego (...)
Hotel Pałac Tarnowskich - Ostrowiec Świętokrzyski
W zabytkowych piwnicach pałacu przygotowano salę, która może pomieści do 60 osób. Natomiast na parterze znajduje się Sala Balowa, która będzie odpowiednia dla grupy ok. 180 uczestników. Dodatkowo w specjalnej drewnianej chacie w stylu myśliwskim znajduje się miejsce na konferencję dla 200 osób (...)
Pałac Wiśniewski - Piekary Śląskie
Obiekt przygotował dla klientów biznesowych dwie eleganckie sale konferencyjne. Sala Bankietowa przeznaczona jest do kameralnych spotkań w gronie 10-20 osób. Posiada owalny stół, kominek i część kuchenną (...)